سرویس های اینترنت ثابت

انواع سرویس اینترنت در ایران شامل VDSL, ADSL, SDSL, WIRELESS, TD-LTE, WIMAX و FTTH است. در گذشته برای استفاده از اینترنت باید از کارت های اینترنتی استفاده می کردیم که حجم و سرعت کمی داشت،اما امروزه با آمدن فناوری DSL توانسته با سرعت بالایی اینترنت را پوشش دهد. 

انواع Internet 

سرویس FTTH

Fiber to the home یا FTTH برای استفاده از اینترنت پر سرعت از از فیبرهای نوری استفاده می کند. تفاوت این نوع با سرویس های دیگر اینترنت این است که از فیبرهای نوری پر سرعت در تمام مسیر از مرکز تا محل مورد نظر کشیده می شود.

 VDSL

یکی دیگر از فناوری هایی که بر بستر DSL ارائه می شود، خطوط اشتراک دیجیتال با نرخ بیت بالا یا VDSL می باشد. این سرویس هم نیاز به کابل کشی دارد و یک شبکه نامتقارن است. نامتقارن یعنی این که سرعت دانلود و آپلود تفاوت دارد و در این سرویس هم سرعت دانلود از آپلود بیشتر است. سرعت دانلود این سرویس از ADSL حدودا 5 برابر بیشتر است. در این نوع سرویس ها هر چقدر فاصله شما با مخابرات کمتر باشد، سیگنال قوی تری خواهید داشت.

ADSL

این عبارت به معنی خط اشتراک دیجیتال نامتقارن می باشد. به دلیل سرعت دانلود این سرویس، کاربران خانگی برای دانلود از ADSL استفاده می کنند. در این خدمت انتقال شبکه اینترنت توسط سیم های مسی خط تلفن صورت می گیرد. ADSL نسبت به VDSL بیشتر در دسترس کاربران قرار دارد، زیرا نیاز به تجهیزات خاصی ندارد و از طریق خط تلفن قابل استفاده است.

سرویس SDSL

SDSL یک سرویس متقارن بوده و در نتیجه سرعت دانلود و آپلود آن یکسان می باشد. سرعت دانلود این سرویس 2.3 مگابایت بر ثانیه می باشد و خیلی کمتر از ADSL و VDSL است. 

انواع اینترنت بی سیم

اینترنت TD-LTE

غیر از اینترنت ثابت، اینترنت ثابت بی سیم هم وجود دارد که در برخی مواقع بهتر عملکرده است این سرویس نیاز به مودم و سیم کارت مخصوص دارد. افزایش ظرفیت در انتقال داده و استفاده از تمام ظرفیت پهنای باند از مزیت های این سرویس می باشد. کاهش آنتن دهی هم جزو محدودیت های اینترنت TD-LTE می باشد.

WIMAX

در مناطقی که امکان دسترسی به اینترنت ثابت را ندارد، از این نوع اینترنت می توانند استفاده کنند. WIMAX با استفاده از دسترسی ها به امواج مایکروویو، قابلیت تبادل و استفاده از اطلاعات را به صورت جهانی دارد. WIMAXها از طریق ارسال سیگنال از دکل های خود کار می کنند و محدودیت های سیم کشی را ندارند. سرعت بیشتری نسبت Wifiها دارد و کاربران بیشتری هم می توانند از ان استفاده کنند.

WIRELESS

یکی دیگر از انواع سرویس اینترنت، استفاده از اینترنت به صورت بی سیم، Wireless است که از فرکانس های رادیویی استفاده می کند. از مزیت های این روش می توان به کاهش هزینه ها در نصب و راه اندازی آن اشاره کرد.

امروزه یکی از ساده ترین راه ها برای استفاده از اینترنت، استفاده از تلفن های همراه است. ارائه دهندگان خدمات اینترنت همراه دائما سعی بر پیشرفت و گسترش شبکه های تلفن همراه دارند و در حال حاضر توانسته اند که اینترنت نسل 5 را در اختیار کاربران خود قرار دهند. استفاده از اینترنت همراه نیاز به تجهیزات خاصی ندارد ولی تعرفه های اینترنتی آن بیشتر از سایر سرویس ها می باشد. همچنین در برخی نقاط آنتن دهی مناسبی ندارد.

ممنون که همراه ما بودید.

انواع سرویس اینترنت