Orphan page چیست؟

صفحه یتیم یا Orphan Page به صفحه ای گفته می شود که از سایت های دیگر هیچ لینک یا پیوندی به آن ها نشده باشد.به همین دلیل است که پیدا کردن این صفحات برای خزنده گوگل مشکل است و باید آن را بر طرف کرد. گوگل از دو روش زیر سایت شما را بررسی می کند :

خزنده های گوگل می توانند، URLهای وب سایت شما را به وسیله سایت مپ شما بررسی کنند و بخوانند.

این خزنده ها با استفاده از لینک هایی که در وب سایت شما وجود دارند، وارد صفحات دیگر شما هم می شوند و آن ها را بررسی می کنند.

معایب و مشکلات این صفحات چیست؟

صقحه یتیم نه برای کاربران و نه برای خزنده های گوگل، مناسب نیستند. بزرگترین مشکل این صفحات مداشتن لینک در آن ها است. چون وقتی که یک کاربر وارد این صفحه از وب سایت شما بشود، به دلیل این که هیچ لینکی وجود ندارد تا کاربر را به صفحه ای دیگر منتقل کند، باعث می شود تا کاربر هم از سایت شما خارج شود. یکی از معیارهای ارزیابی این گوگل برای سئوی سایت، داشتن لینک و زمان بازدید از وب سایت است که با وجود این صفحات، امتیاز خوبی دریافت نخواهید کرد.

آیا صفحه Orphan بر سئو تاثیر دارد؟

بله و تاثیر منفی دارد. این صفحات به دلیل این که یتیم هستند و موتور جستجوگر نمی تواند وارد این صفحات شود و آن ها را بررسی کند، در نتیجه ایندکس هم نمی شوند. به صورت خلاصه چون گوگل به این صفحات نمی تواند دسترسی داشته باشد، امتیاز سئو را هم به شما نخواهد داد.

واحد دیجیتال راشا، متخصص در سئوی وب سایت شما

چطور متوجه صفحات یتیم در وب سایت خود شویم؟

در نقشه سایت Orphaned Sitemap Pages آن دسته از صفحاتی هیچ لینکی به آن ها نشده ولی در فایل Sitemap.xml وجود دارند، مورد بررسی قرار می گیرند. برای مشاهده آن ها بر روی Orphaned Sitemap Page کلیک راست کنید تا لیست صفحه یتیم را به شما نشان دهد.

شما می توانید با استفاده از ابزار Screaming Forg لیستی از وضعیت صفحات وب سایت خود را داشته باشید و از نگاه خزنده گوگل بررسی کنید .

می توانید از ابزارهایی مانند؛ SEMrush, Raven Tools هم برای بررسی و پیداکردن این صفحات کمک بگیرید.

یکی دیگر از روش هایی که می توانید این صفحات را بررسی کنید، استفاده از Google Analitics است. صفحاتی در یک ماه گذشته در گوگل آنالیتیکس ثبت شده باشند ولی هیچ لینک یا پیوندی به آن ها نشده باشد، قابل بررسی هستند. 

خلاصه مقاله

صفحه یتیم به صفحاتی می گویند هیچ لینکی به آن ها نشده باشد. شما باید سعی کنید که همچنین صفحاتی در وب سایتتان به وجود نیاید، زیرا باعث می شود که سئوی سایت شما بهم بریزد و امتیاز خوبی دریافت نکنید. فعالیت های سایت شما باید کاملا برای گوگل و خزنده آن واضح باشد تا بتواند شما را شناسایی کند و به شما رتبه دهد. 

ممنون که همراه ما بودید.

 

صفحه یتیم