نرخ پرش یا بازگشت چیست؟

Bounce Rate یا نرخ بازگشت به معیاری گفته می شود که درصد افرادی و کسانی که وارد وب سایت شما می شوند ولی فعالیتی ندارند و یا خارج می شوند را محاسبه می کند. منظور از اندازه گیری چیست؟

یعنی نسبت تعداد کسانی که وارد سایت شما می شوند و ماندگار نیستند به تعداد کسانی که وارد می شوند و مشتری یا عضو می شوند. به عنوان مثال؛ شما یه صاحب یک فروشگاه هستید و در یک روز ده نفر مشتری به مغازه می آیند، اما فقط پنج نفر از آن ها از شما خرید می کنند. این یعنی Bounce Rate شما 50% بوده است.

در اینجا Bounce، پرش هم معنی می شود که به منظور این است که اگر کاربری وارد سایت شود و کارهایی مانند؛ خرید، کامنت گذاشتن، دیدن صفحه های دیگر و… را انجام ندهد، یا به تعریف کلی تعاملی نداشته باشد، می گوییم یک پرش اتفاق افتاده است.

اگر نرخ پرش یا بازگشت شما بالا باشد، نتیجه خوبی نخواهد داشت.

آیا نرخ پرش یا Bounce بر سئو تاثیر دارد؟

به صورت کلی اگر بخواهیم بگوییم می توان گفت که هر چیزی که بشود آن را بهینه سازی کرد، بر سئو تاثیر دارد. اما برخی از اشخاص از طرف گوگل می گویند که گوگل در الگوریتم های خود از داده ها و اطلاعات گوگل آنالیتیکس استفاده نمی کند. ولی اگه طراحی و محتوای جذاب و با کیفیت نداشته باشید، باعث می شود که کاربر بلافاصله بعد از ورود به سایت شما، از آن خارج شود و این امتیاز منفی برای شما خواهد داشت.

Bounce Rate به چه دلیل افزایش پیدا می کند؟

اگر شما محتوای بی کیفیت و غیر مرتبط داشت باشید، کاربر با آن ارتباط برقرار نمی کند و تعاملی هم انجام نخواهد داد. همچنین اگر کاربر به نتیجه ای که برای آن جستجو کرده است نرسد و یا شما آن ها را به هدفی که می خواهند نرسانید، از وب سایت شما خارج خواهند شد. 

این نرخ چطور مشخص می شود؟

راحت ترین راه با استفاده از دو مفهوم هیت و سشن است که توسط Google Analytic محاسبه می شود. در ادامه این دو مفهوم را به صورت خلاصه برای شما توضیح داده ایم.

هیت(Hit)

به هر فعالیتی که کاربر در سایت انجام می دهد یا به تعریفی دیگر، هر درخواستی که کاربر به سرور ارسال می کند و به ثبت گوگل آنالیتیکس برسد، هیت گفته می شود.

سشن(Session)

به فعالیت کردن کاربران در مدت زمان کوتاه مثلا 30 دقیقه، سشن گفته می شود. 

چطور این نرخ را کاهش دهیم ؟

بررسی کنید کاربران و مخاطبان به دنبال چه هدفی هستند تا بتوانید ان ها را به نتیجه داخواهشان برسانید. باید سعی کنید محتوای جذاب و با کیفیت داشته باشید تا کاربر با شما تعامل داشته باشد. خلاصه باید افزایش ترافیک داشته باشد و انتظارات کاربر را برآورده کنید. 

ممنون که همراه ما بودید.

 

نرخ بازگشت