انواع سوشیال مدیا

اگر مقاله سوشیال مدیا چیست را مطالعه نکرده اید ، حتما قبل از این مقاله و ویدئو آن را مطالعه بفرمایید ، زیرا در این مقاله فقط به بررسی انواع سوشیال مدیا و سوشیال مدیا مارکتینگ می پردازیم . این مطلب به دو صورت ویدئو و متنی در اختیار شما کاربران عزیز قرار گرفته است .

در این مطلب می خواهیم انواع سوشیال مدیا و محبوب ترین های آن را بررسی کنیم . یک نگاه کوچیک تجاری هم بهش داشته باشیم .

از آنجایی که رسانه های اجتماعی برنامه های گوناگونی هست ، قطعا پس به ما خدمات متفاوتی ارائه میده و توی دسته بندی هم متفاوت قرار می گیره .

دسته بندی انواع رسانه های اجتماعی

مهم ترین دسته های این رسانه ها را میتوان به شبکه های اجتماعی ، شبکه های رسانه ای و شبکه های گقت و گو اشاره کرد .

1. شبکه های اجتماعی :

شبکه ای می باشد که در آن می توان مطالب و ایده ها را به اشتراک گذاشت و با مردم تعامل برقرار کرد . تبادل نظر در این شبکه ها به صورت آزاد امکان پذیر می باشد .فیسبوک و توییتر  نمونه های موفق این دسته می باشد .فیسبوک سال 2004 ایجاد شد . از همان اول با ارائه امکانات جذاب کاربران زیادی را جذب خود کرد . الان هم بزرگترین شبکه اجتماعی جهان می باشد . لینکدین هم توی این دسته از رسانه های اجتماعی قرار می گیرد .

2. شبکه های رسانه ای : 

این رسانه ها برای به اشتراک گذاری فیلم و عکس ساخته شده اند . اینستاگرام و یوتیوب نمونه های موفق این دسته می باشند . به عنوان مثال داخل اینستاگرام یک کاربر عکس و محتوای خودش را منتشر می کند . کاربر دیگه اگه از اون محتوا خوشش آمد ، آن را لایک می کند . اگر هم زیادی خوشش بیاید آن را سیو و شاید هم به اشتراک بگذارد .  این دسته از انواع سوشیال مدیا ها میتوان هم استفاده شخصی از آن داشت و هم استفاده تجاری .

3. شبکه های بحث و گفتگو :

هدف این رسانه بحث و گفتگو تخصصی می باشد . کاربران در این شبکه ها میتوانند به موضوعات مطرح شده پاسخ بدهند و یا با دیگران به اشتراک بگذارند . تلگرام و واتس آپ نمونه های موفق این دسته می باشند . این شبکه ها خیلی به رشد مکالمات در سرتاسر دنیا کمک کرده است .

دید تجاری به انواع سوشیال مدیا

اگر بخواهیم به صورت تجاری در این شبکه ها فعالیت داشته باشیم ، به آن سوشیال مدیا مارکتینگ گفته می شود . سهولت دسترسی به این رسانه ها باعث شده یک بازار فوق العاده در سطح جهان در آن شکل بگیرد . 

کلید موفقیت در این بازارها ، نیازمند توجه و ارزش قائل شدن است . یعنی این که شما به محتوای خودتان ارزش بدهید ، به آن اهمیت بدهید تا بتوانید در آن مشتریانی بیشتری جذب بکنید.

برای فعالیت در سوشیال مدیا مارکتینگ رعایت 3 نکته الزامی می باشد .

نکات سوشیال مدیا مارکتینگ
 1. رشد در رسانه های اجتماعی خیلی سریع رخ می دهد. چون نرخ پیشرفت آن خیلی بالاست . روزانه هزاران پست در مورد یک موضوع خاص در این رسانه ها منتشر می شود . اولین نکته که باید در نظر بگیرید این است که موضوعات و مباحث تکراری اصلا مورد توجه کسی قرار نمی گیرد . برعکس یک موضوع جذاب و غیر تکراری خیلی مورد توجه قرار گرفته می شود و فیدبک ها زیادی دریافت می کند.
 2. خیلی از کاسبان فکر می کنند که باید در همه ی شبکه های اجتماعی اکانت و حساب کاربری داشته باشند . سپس آن را بدون فعالیت رها می کنند . این خیلی نظریه اشتباهیه .! چون باعث فراری دادن مشتری می شود . مشتری از این کسب و کار ناامید می شود . پس اگر شبکه ی اجتماعی برای کسب و کارت انتخاب کردی ، حتما داخلش فعال باش.
 3. همه فکر می کنند در شبکه اجتماعی خودشان ، حتما باید در مورد کسب و کار خودشان صحبت کنند . این هم نظریه اشتباهی می باشد . چون باعث دلسرد شدن مشتری می شود . شما باید در مورد آن چیزی که مشتری شما میخواهد صحبت کنید ، نه آن چیزی که دلتان میخواهد . سوشیال یعنی اجتماعی . اجتماعی یعنی دوطرفه . پس برای اینکه حس اعتماد در این رسانه ی اجتماعی شکل بگیره ، باید به نیاز ها و مشکلات مشتریان توجه کرد . محتوا بر اساس نیاز مشتری باید تولید شود . به عنوان مثال از اجناسی که به زودی موجود می شود ، فرم نظرسنجی درست کن و در اختیار مشتری قرار بده و براساس اون نظرها محتوا را بساز و منتشر کن . به همین سادگی .

در شبکه های اجتماعی عکس و فیلم خیلی ارزشمند می باشد . پس حتما عکس و فیلم اورجینال خودتان تولید کنید و در اختیار مشتری قرار بدهید . این نکته خیلی به رشد شما کمک می کند .

محبوب ترین رسانه های اجتماعی ایران و جهان
محبوبترین های جهانی :
 1. فیسبوک : فیسبوک برای مردم عزیزمان ایران فیلتر می باشد .  اما بزرگترین شبکه اجتماعی جهان می باشد . ماهانه 2 میلیارد فعالیت داخل آن شکل می گیرد . 
 2. توییتر : این رسانه هم برای مردم عزیزمان فیلتر می باشد . اما برای به اشتراک گذاری پیام کوتاه استفاده می شود . 240 میلیون کاربر فعال دارد .
 3. لینکدین : شبکه های اجتماعی محتص روابط تجاری می باشد . 700 میلیون کاربر در آن فعالیت می کنند. 
 4. اینستاگرام : این مورد که شما استادید و ما شاگرد . هیچ توضیحی در موردش بهتون نمیدم.
محبوب ترین های ایران : 
 1. تلگرام
 2. اینستاگرام
 3. واتس آپ
 4. فیسبوک ، توییتر ، لیندین ، یوتیوب و گوگل پلاس

امیدوارم مقاله انواع سوشیال مدیا به صورت کامل برای شما مفید واقع شده باشد. ما را در اینستاگرام دنبال کنید.